27.3 C
Kaunas
2024 / 06 / 30

Neplanuotos bėdos vasaros metu

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Jau vasara! Tai reiškia, kad laikas mėgautis poilsiu paplūdimyje, vandens pramogomis, saulės voniomis ar pasigaminti gardaus maisto kepsninėje ar ant laužo. Deja, bet daugelis šių pramogų karštomis vasaros dienomis neapsieina be alkoholio vartojimo. Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad alkoholis ir karštis yra labai pavojingas derinys. „Alkoholis stipriai paveikia protinius ir fizinius gebėjimus bei atitinkamų sprendimų priėmimą.  Saulės ir šilumos poveikis sustiptina šiuos padarinius, o tai gali sukelti rimtas pasekmes: skendimo riziką, susižalojimus vandenyje, kelyje ar lauke. Šią vasarą neleiskite alkoholiui atvėsinti jūsų vasaros pramogų. Žinokite apie alkoholio vartojimą riziką vasarą,“ – teigia Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Renata Jadlauskienė. 

- Reklama -
Gelbėtojas. Iliustracinė nuotrauka.

Alkoholio vartojimo rizika:

  1. Dehidratacija. Alkoholio vartojimas gali lengvai sukelti dehidrataciją, nes jis yra diuretikas, o tai reiškia, kad pašalina iš organizmo daugiau skysčių nei pasisavina. Kai alkoholis yra vartojamas karštą dieną, kūno temperatūra pakyla greičiau nei jo nevartojant, taip pat daugiau prakaituojama, nes kūnas bando atvėsti. Alkoholis gali sudirginti skrandį ir sukelti vėmimą, dėl kurio iš organizmo pasišalina reikalingi skysčiai. 
  2. Šilumos smūgis. Jis įvyksta, kai dėl per didelio karščio sutrinka organizmo temperatūros reguliavimo sistema, o žmogus nepakankamai prakaituoja.  Būtent dėl alkoholio vartojimo, organizmas negauna pakankamai skysčių, todėl kūnas negali pakankamai prakaituoti ir taip atvėsti. Šilumos smūgio požymiai ir simptomai yra galvos skausmas, svaigimas, sumišimas, sąmonės netekimas, haliucinacijos, traukuliai ir kt.
  3. Skendimas. Alkoholio vartojimas kasmet sukelia apie 25 proc. visų suaugusiųjų mirčių dėl skendimo. Alkoholis pablogina pusiausvyrą, koordinaciją ir turi įtakos sprendimui neteisingai įvertinti plaukimo distancijas. Tikėtina, kad bus sudėtinga orientuotis, kuriuo keliu plaukti norint išlipti iš vandens.
  4. Nelaimingi atsitikimai plaukiant valtimi / laivu. 1 iš 5 mirčių nutinka plaukiant valtimi yra susijusi su alkoholio vartojimu, kadangi svaigieji gėrimai turi įtakos koordinacijai ir pusiausvyrai, kas yra svarbu plaukiant valtimi ar laivu, taip pat alkoholis slopina ir trumpina reakcijos greitį.
  5. Avarijos automobiliu. Sėsdamas prie transporto priemonės vairo, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, rizikuoja ne tik vairuotojas, bet ir kiti nekalti eismo dalyviai. 

Pasak Biuro specialistės Renatos Jadlauskienės, vasaros linksmybės gali greitai baigtis, kai įtraukiamas alkoholis. Jeigu vartojate alkoholį, stenkitės likti atokiau saulės spindulių, vandens, nesėsti prie transporto priemonės vairo, nevažiuoti elektriniu paspirtuku ar dviračiu. Prisiminkite, kad yra daug vasaros užsiėmimų, pramogų ir būdų, kaip sukurti prisiminimus, nesusijusius su alkoholiu.

Informaciją parengė 

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro 

Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus 

specialistė Renata Jadlauskienė

spot_img
spot_img

Rekomenduojame

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img